Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
"Моди: Три дни на крилете на лудостта" - вторият режисьорски опит на холивудския актьор Джони Деп, ще има премиера на кинофестивала в Сан Себастиан следващия месец, съобщи "Варайъти".
Биографичният филм за Амедео Модиляни, в който актьорът Рикардо Скамарчо изпълнява ролята на известния италиански художник, ще бъде представен извън конкурсната програма.
Според синопсиса "Моди" е история за изкуство, любов и отхвърляне, която проследява 72-часова вихрушка от хаотични събития по улиците и баровете на Париж по време на Първата световна война. Във филма участват още Стивън Греъм, Ал Пачино и Антония Депла.
"Моди" е един от първите проекти на Джони Деп след съдебната битка с бившата му съпруга Амбър Хърд през 2022 г., в която той я съди за клевета, след като тя го обвини в домашно насилие. В крайна сметка актьорът спечели делото, но предизвикана
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия.
Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев.Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева.
„Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная - искам още“, каза тя.
Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.
По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кв
Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.
Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.
Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото
Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.
Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.
„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.
Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.
Според п
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.
Експозициите са подредени на втория и четвъртия музейни етажи. Откриването започна в зала 7 със самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев.
На 4 април тази година той бе удостоен със специалната награда на музея в Националната изложба на карикатурата, включваща плакет „Светът е оцелял, защото се е смял”, както и право на самостоятелна изложба, тематиката на която е в тон с поредните избори за парламент.
„Благодаря на всички, отделили от безценните си парчета време, за да видят изложбата. За мен е чест да се появя в габровската и национална Светая Светих на карикатурата. Както се казва в средновековните хроники – не съм достоен. За мен е много важно това появяване. Рисунките,
Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.
През месец май в Самоков бе открит и паметник на Анастас Карастоянов.
Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.
Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.
В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов.
Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.
Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).
„Проектът си поставя висо
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.
Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.
„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на
Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес.
Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.
След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.
Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.
Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд
Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност.
По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
Миналогодишният носител на наградата бе Явор Мичев.
През 2017 година Община Самоков с решение на Общинския съвет приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков.